Przejdź do treści

Jak dobrać narty biegowe dla dziecka?

Jest wiele powodów, dla których warto spędzić narciarski urlop z maluchami. Narciarstwo dla dzieci może być świetną zabawą i powinno mieć swoje stałe miejsce wśród innych sportów. A czy jest coś bardziej wartego wysiłku niż roześmiane twarze naszych pociech?

Dzieci naprawdę lubią śnieg i nie przejmują się zimnem. Jak zmarzną, po krótkiej przerwie chcą wracać na stok i jeździć coraz lepiej i szybciej- lepiej niż rodzice, a nawet instruktor. Chcą się ścigać i jeździć slalomem a nawet trenować nawet skoki narciarskie. Do tego wyjątkowo szybko się uczą. Możesz obserwować to od samego początku. Pierwsze przypięcie nart, jazda na taśmie, zakręty pługiem- to zwykle zajmuje raptem jeden poranek. Dzieci na nartach w kolejnych dniach nauki mogą już korzystać z wyciągu krzesełkowego. Podczas pierwszego kursu narciarskiego Twoje dziecko będzie odnosić spektakularne sukcesy każdego dnia zajęć.

Wyjazdy na narty to nie tylko wydarzenie towarzyskie, to także coś, co rzutuje na przyszłość. Dynamika grupy i wspólna nauka to cenne doświadczenie rozwojowe! Jazda na nartach to przy okazji doskonały trening równowagi i dobry wstęp do uprawiania innych sportów.

Narciarstwo dla dzieci to świetna zabawa

Korzyści dla rodziców

Nie tylko dzieci mają frajdę z narciarstwa. Zapisanie dziecka do szkółki narciarskiej zdejmuje z Was ciężar wymyślania mu zajęć i pozwala na odpoczynek albo oddanie się bardziej zaawansowanemu białemu szaleństwu. Niektóre szkółki przyjmują już 3 latki- wykwalifikowana kadra zajmuje się maluchem i oprócz nauki jazdy na nartach proponuje gry i zabawy na śniegu.

Nie ma lepszego sposobu na oderwanie dziecka od smartfona niż wciągający sport. Zwłaszcza nastolatki są wiecznie pochylone nad ekranem. Z kolei dzieci na nartach są skoncentrowane na jeździe i poza ewentualnym filmem do analizy techniki nie mają okazji do używania telefonu.

Tak jak inne sporty, jazda na nartach poprawia koncentrację, koordynację, świadomość własnego ciała i wytrzymałość. Wszystko to znajduje odbicie w wynikach w szkole.


Strona techniczna

Niedoświadczeni rodzice, którzy pierwszy raz zakupują dla swojego dziecka narty, bardzo często popełniają podstawowy błąd, jakim jest zakup za długich nart, które mają starczyć na wiele lat. Jak się jednak okazuje, dla malucha jazda na dłuższych nartach będzie trudniejsza i znacznie bardziej męcząca.

W ten sposób trudniej będzie dziecku rozwijać umiejętności narciarskie i nie będzie ono czerpało przyjemności z samej jazdy. Znacznie łatwiej dziecko osiąga postępy, gdy ma dobrze dobrane narty do swojego wzrostu.

Dlatego najlepiej jest co rok lub co 2 lata, w zależności jak szybko dziecko rośnie, wymieniać stary sprzęt na nowy, który będzie w odpowiednim rozmiarze. Możliwe jest nabycie nart na dwa lub trzy sezony, ale tylko w przypadku gdy dziecko w ciągu tego czasu nie urosło zbyt dużo.